אייקון סגירת טופס
אייקון צור קשר צור קשר
רוצים שאחזור אליכם?
השאירו פנייתכם כאן
רוצים שאחזור אליכם?

השאירו פרטיכם כאן!

הפרעות קשב וריכוז מבוגרים


הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים
הידעת? הפרעות קשב וריכוז ניתנות לאבחון בכל גיל.
תהליך האבחון הוא קל ומהיר והטיפול – ממוקד וזמין!

 

עברו לא מעט שנים מאז שהיינו ילדים, תפיסות השתנו בחברה, דרכי טיפול והבנת מצבים שינו כיוונם לתמיד. והנה, יותר ויותר מבוגרים מבינים כי אותם תסמינים שלא אובחנו אצלם בילדותם – הם חלק מההגדרה של הפרעות קשב וריכוז. תסמינים כגון: היפראקטיביות, ליקויי למידה שונים, קשיים בהתארגנות ועוד.

חלקם  – לא אפשר לתסמיני הפרעות הקשב והריכוז מלעכב אותם. הם המשיכו הלאה אל תוך צמיחה והתפתחות אישי ומקצועית, וכיום נמצאים במיקום טוב בחייהם. כפי הנראה, חלק זה של אנשים ניחן ביכולות של אינטואיציה טובה, אשר סייעה להם לנתב את כוחותיהם למקומות אשר שרתו אותם היטב. הם למדו להפוך את ה”הפרעה” למתנה.

חלקם האחר  –  חי עד היום בתחושת פספוס והחמצה מתמדת. אלו אותם מבוגרים אשר לא הצליחו להתמודד לבדם אל מול הקשיים והמאבק היומיומי בתסמיני הפרעות הקשב והריכוז. לרוב נשמע מפיהם משפטים כגון “לו רק הורי היו מטפלים בבעיה, מי יודע איפה הייתי היום….בטח הייתי פרופסור”. התחושה הכללית שלהם היא תחושה קשה של תת הישגיות.

אז איך אדע אם אני סובל מבעיות קשב וריכוז?

  • האם כל גירוי חיצוני מסיט אתכם מהעבודה בה אתם עסוקים?
  • האם חברים מאשימים אתכם שאינכם מאפשרים לסיים משפט?
  • האם נמאס לכם לשמוע שאינכם מסוגלים לשבת במקום אחד יותר מרבע שעה?
  • האם אתם מוצאים את עצמם מסוכסכים ללא צורך ובנסיבות שטותיות?
  • האם אתם חיים בתחושה שאתם לא מגיעים למיצוי הפוטנציאל שלכם במקום העבודה?
  • האם אתם מאחרים כרוניים, שוכחים להופיע לפגישות, מאבדים חפצים באופן קבוע?
  • האם אתם לא מסוגלים לסיים מטלה הדורשת התמדה ואין לכם כוח להשלים אותה?
  • האם אתם מתקשים בארגון ובהתארגנות?
  • האם אתם דוחים פעמים רבות משימות שיש עליכם לבצע?

במידה ועניתם על רוב השאלות בחיוב – קרוב לוודאי שאתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז /ADD מבוגרים.

הפרעות קשב וריכוז במבוגרים – ניתנות לאבחון וטיפול!

מה אומרים עלי?

הפרעות קשב וריכוז ניתנות לאבחון וטיפול בכל גיל! הטיפול הינו ממוקד וזמין.
במידה ואתם חושדים כי גם לכם יש הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ו/או ליקויי למידה – לא מאוחר לגשת לאבחון.  חשוב וכדאי לחיות את החיים בתחושת סיפוק, הישגיות ואמון ביכולות האישיות שלך.
אימון מקצועי בטיפול בהפרעות קשב וריכוז – הוא הדרך האפקטיבית ביותר עבורכם לשיפור התפקוד בחיים, לקבלת הכלים להתמודדויות עם קשיים וביטויים של ההפרעה .

אבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים

בעשורים האחרונים התוודענו בהדרגה לתופעה המכונה הפרעת קשב וריכוז, שבתחילה יוחסה אך ורק לילדים, אך כיום ברור שגם מבוגרים סובלים ממנה. למעשה, הנתונים מעידים ששבעה מתוך עשרה ילדים שאובחנו בילדות עם הפרעת קשב וריכוז, יסבלו ממנה גם בהיותם בוגרים. ואולם, בשנות הילדות של רבים מאיתנו עדיין לא הוגדרה הפרעה זו, כך שהסתפקו במילים כמו "ילד שובב", "אין לו ראש ללימודים", "מפוזר", "מתקשה", "לא יוצלח" וכיוצא בזה.

מלבד העובדה שמדובר במילים מקטינות ומעליבות, שרבים מאיתנו נושאים לאורך השנים, גם לא הצלחנו להבין למה דווקא אנחנו כאלה. למה ההורים מאוכזבים? למה המורים כועסים? מה לא בסדר איתי? למרבה המזל, הזמנים משתנים וכיום כבר ישנה הגדרה להפרעה הזו. היום ידוע שהפרעת קשב היא הפרעה גנטית-תורשתית, כלומר הבסיס הוא קודם כל פיזיולוגי ולא נפשי או רגשי. מאידך, ההיבטים הנפשיים והרגשיים אכן מתלווים פעמים רבות אל הפרעת הקשב, הן כתסמין נלווה להיבטים הפיזיולוגיים והן מפני שמדובר במעגל קשה של התנהגות-תגובת הסביבה-פגיעה בדימוי העצמי- התנהגויות שליליות וכן הלאה.

כך יוצא שרבים מקרב המבוגרים שסוחבים עוד מילדותם הפרעת קשב וריכוז, סוחבים גם תחושות קשות של החמצה ופספוס. הם מרגישים שלא הצליחו להשיג הישגים משמעותיים בחיים, ושאם רק היו מקבלים טיפול הולם והתייחסות נאותה מהסביבה בילדותם הכל היה נראה אחרת. לעומתם, יש אנשים שלא נכנעו לתסמינים, לאמירות ולסטיגמות, ואולי אף זכו ליחס מבין ומיטיב יותר מהסביבה, לכן יכלו להמשיך לצמוח ולהתפתח ברמה האישית והמקצועית, ומרגישים כיום שהגיעו למקום טוב בחיים.

אם כך, הבשורות הטובות הן שניתן בהחלט לחיות טוב, להצליח ולהגשים עם הפרעת קשב וריכוז. אין זה משנה אם כבר אובחנתם או שלא, ואף לא משנה באיזו רמה הצלחתם להתמודד ולחיות עם ההפרעה עד היום – הדרך עדיין פתוחה.

אבחון הפרעת קשב וריכוז בגילאים מבוגרים

כאמור, יש הסבורים כי הפרעת קשב וריכוז שמורה לילדים בלבד, אך כפי שראינו העובדות מראות תמונה אחרת לחלוטין. למעשה, כיום ההערכות עומדות על כ-5% אחוזים ואפילו יותר מכלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל שסובלים מהפרעת קשב וריכוז. בנוסף, יש מי שנרתעים מסיבה זו או אחרת מהאבחון, וחבל שכך, מפני שקבלת אבחון יכולה להיות צעד חשוב בדרך להכנסת סדר בחיים, להגשמת מטרות ולתחושת הגשמה וסיפוק. לעיתים אדם מרגיש שאין לו כל צורך לעבור אבחון הפרעת קשב וריכוז במבוגרים כדי לקבל טיפול רגשי או התנהגותי, או כדי לעבור אימון אישי, אולם במידה רבה האבחנה דרושה אם רוצים ליטול תרופות כגון ריטלין.

יתר על כן, קבלת האבחנה נותנת לאנשים רבים רגיעה מסוימת, מעין "חותמת" האומרת שיש להם הפרעת קשב וריכוז, כך שהם פחות מאשימים את עצמם ומבינים כי יש להם תכונה המביאה לביטויים קצת אחרים מהנורמה. ולמי שמפחד מהסטיגמות הכרוכות באבחנה "פסיכיאטרית", חשוב לדעת כי הסטיגמות הישנות עוד קיימות במידה מסוימת, אך לא בכל הקשור להפרעת קשב וריכוז. דווקא "הפרעה" זו נחשבת בתוך הנורמה מפני שהיא כה נפוצה, מפני שאינה מתבטאת בהתנהגויות קיצוניות או מוזרות במיוחד, מפני שגם אנשים מצליחים וידועים רבים נושאים אותה, ומסיבות רבות נוספות.

מלבד לטיפול תרופתי (שאינו בגדר הכרח לכולם), האבחנה יכולה לסייע במתן התאמות (בעבר קראו לזה הקלות) בלימודים אקדמיים, בהבנה טובה יותר מצד הסביבה והמשפחה, ובעיקר ביכולת הקבלה העצמית.

איך מבצעים את האבחון?

כאמור, אבחון קשב וריכוז במבוגרים אינו הכרחי על מנת לעבור אימון אישי, אך גם אין סיבה מיוחדת להימנע מכך וישנם כמה יתרונות. חשוב לדעת כי אבחון של ההפרעה במבוגרים נקרא "אבחון קליני" והוא נעשה על ידי רופאים, הכוללים פסיכיאטרים שמתמחים בטיפול בהפרעת קשב במבוגרים או נוירולוגים שמתמחים בטיפול בהפרעת קשב במבוגרים. באופן כללי, שלושת הסימפטומים המרכזיים שמחפשים אנשי המקצוע הינם חוסר קשב ו/או התנהגות אימפולסיבית או היפראקטיבית, כאשר הקטגוריות מתחלקות לתסמינים רבים אשר בתורם מתבטאים באופן שונה אצל כל אדם ואדם.

לא ניכנס כאן לכל מאפייני האבחון, רק נסביר באופן כללי כי הוא מורכב מתשאול על ידי הרופא המומחה באשר למצב ולהיסטוריה הרפואית ובעיקר שאיפה להבין את חומרת ההפרעה ועד כמה היא פוגמת באיכות החיים שלכם. ייתכן שהרופא יפנה אתכם לבצע מבחן ממוחשב שאולי כבר שמעתם עליו בשם TOVA, אשר בו מבצעים משימות שונות מול מחשב, לאחר מכן מקבלים ריטלין ומבצעים שוב אותן משימות – כך ניתן להעריך בדיוק גבוה מאוד האם הטיפול התרופתי עזר לכם ובאיזו מידה.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים

ממש כמו בילדים, הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים בהחלט יכולה לקבל מענה ואפשר להתמודד איתה היטב. מבחינת מערכת הבריאות, הקו הראשון של הטיפול מורכב מתרופות כגון ריטלין וקונצרטה על נגזרותיהן השונות, עם שחרור מהיר, מושהה, מינונים שונים וכן הלאה. מצד אחד, אין חולק על כך שהטיפול התרופתי מסייע לאנשים רבים ותורם רבות לשיפור ההתנהלות ואיכות החיים שלהם. מצד שני, טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים אינו חייב להתבסס על טיפול תרופתי בהכרח. מלבד זאת, חשוב מאד להבין, שהתרופה בלבד אינה מלמדת אתכם דרכי התנהלות טובות ומועילות יותר, המקלות עליכם להתמודד בהצלחה עם ביטויי הפרעת הקשב שלכם ולכן היא אינה לבדה עוזרת לכם לחיות בתחושת רווחה והגשמה.

אימון אישי נותן דרך פשוטה ואפקטיבית לשיפור התפקוד היומיומי, והוא מעניק כלים חשובים להתמודדות עם בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים. מדובר בכלים המסייעים להגיע לחיים של הגשמה וסיפוק, וכלים העוזרים לשחרר תחושות של חוסר אונים ואשמה. מעל הכל, האימון עוזר לחוות חוויות של הצלחה על בסיס יומי באמצעות כלים יישומיים ופשוטים להבנה. לדוגמא, בטיפול זה ניתנים כלים חשובים לארגון והתארגנות, לזיהוי גורמים שמעכבים ביצוע וניהול משימות, מיומנויות לניהול סדר היום, כלים לדחיית סיפוקים, לביטול דחיינות, להתמודדות מוצלחת עם משימות היומיום, ליצירת תקשורת אפקטיבית, ועוד.

מי שמסיים את תוכנית האימון ירגיש באופן ממשי ויראה איך חייו נצבעים באור חדש, עם פעולות הנעשות בזמן ובמקום הנכון ובתחושה של הצלחה. כך למשל, מסיימי האימון עובדים באופן מסודר וללא החלטות אימפולסיביות, מוצאים זמן לקדם את עצמם, מוציאים אל הפועל חלומות ומטרות, ומסיימים בזמן את התחייבויותיהם במסגרת התא המשפחתי ובעבודה. כמו כן, הם ימצאו זמן לעשות דברים שהם באמת אוהבים ולא רק מטלות הכרחיות, יגיעו בזמן לפגישות חשובות, יפעלו באופן ממוקד ומאורגן, יהיה להן זמן להטעין מצברים, והם יידעו גם לבקש עזרה מאחרים ולרתום אותם למשימות. במילים פשוטות: במקום שההפרעה תנהל אותם הם מנהלים את הפרעת הקשב ואת חייהם בתחושת סיפוק ובהצלחה, כפי שהם רוצים ויכולים.

חשוב להדגיש כי מדובר בעבודה הנעשית בסביבה תומכת ונעימה, המבוססת על ניסיון רב שנים בתחום. הפגישות הינן גמישות מבחינת הזמנים והאפשרויות, ויכולות להיעשות באימון אישי בפגישה פנים אל פנים, וגם בסקייפ או בטלפון משך שעה. למידע נוסף על טיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים, ולקבלת פרטים נוספים על האימון האישי, הנכם מוזמנים לפנות לטלפון 054-3093096.

 הגיע הזמן לנהל את הפרעת הקשב וריכוז – ולא להתנהל על ידה!

 

לפרטים אודות אימון אישי למבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז חייגו 054-3093096.

X