ערכים | שוש מעוז אריה

לא רק בהקשר של לימודים: טיפול בהפרעת קשב וריכוז בקרב מבוגרים

סובלים מדחיינות? מתקשים בניהול הזמן שלכם? מאחרים באופן כרוני? מתקשים לסיים משימות ומטלות הדורשות ריכוז התמדה? חיים בתחושה מתסכלת שאינכם מממשים את מלוא הפוטנציאל האישי והיכולות שלכם? מתקשים לשמור על רמת הריכוז והקשב לאורך זמן?

נהוג להתייחס אל הפרעות הקשב והריכוז בהקשר של קושי בלימודים, אולם לבעיה הזו ישנם תחומי נגיעה רבים נוספים, כשהדבר משפיע ובא לביטוי בכל היבטי החיים, החל מההיבט התעסוקתי וכלה בזוגיות ובהורות.

לפיכך, במידה וזיהיתם אצלכם את הסימפטומים הללו, כדאי לגשת לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז, גם אם לכאורה נדמה שבגילאים המבוגרים כבר “פוספסה הרכבת”, שכן וניתן, אמנם, להמשיך ולחיות בצל ההפרעה הזו בתחושה של פספוס ותסכול, אך ניתן גם לפנות לטיפול ולשפר משמעותית את איכות החיים.

טיפול ממוקד ואפקטיבי שמביא לשיפור משמעותי בתוך פרק זמן קצר

השלב ההתחלתי בטיפול בהפרעת קשב וריכוז הוא האבחון. מטרת האבחון היא לוודא שאכן מדובר בהפרעת קשב  ולא הפרעות או בעיות אחרות שמתאפיינות בתסמינים דומים. הפרעת הקשב והריכוז ניתנת לאבחון ולטיפול בכל גיל, ובפרט כשהדבר כרוך בתהליך פשוט, מהיר, ממוקד ואפקטיבי שמביא לשיפור משמעותי ולתוצאות מופלאות בתוך פרק זמן קצר, לפיכך, אף פעם לא מאוחר מידי כדי לפנות לאבחון וטיפול. 

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז הוא טיפול משולב, החל מאבחון קליני וטיפול תרופתי, דרך נוירו פידבק ועד לטיפולים פסיכותרפיים מסוגים שונים. אחת מהשיטות שהוכחו כיעילות במיוחד היא אימון אישי ע”י מומחה להפרעת קשב, שמטרתו להקנות כלים להתמודדות אפקטיבית מול כל אותם האתגרים והקשיים הנובעים מההפרעה.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז: בניית מסגרת אימונית מותאמת אישית

באופן כללי, האימון מהווה תהליך שמורכב מכמה שלבים: השלב ההתחלתי נועד לאיתור מאפייניה וביטויה הספציפיים של ההפרעה בחייו של המתאמן, תוך כדי הגדרת הצרכים והיעדים, על מנת שניתן יהיה לתפור למתאמן מסגרת אימונית המותאמת בדיוק למידותיו.

התכנית האימונית מורכבת מהקניית מיומנויות וכלים לניהול זמן וניהול עצמי אפקטיבי, להעלאת המודעות העצמית, לשינוי דפוסי חשיבה, למידה והתנהגות לקויים ומזיקים והמרתם בדפוסים ובהרגלים נכונים.

כמו כן, התכנית מתמקדת בבנייה ופיתוח של אסטרטגיות יעילות ופרקטיות לחיים, להתמודדות מול הסחות הדעת ולשיפור התפקוד במהלך החיים היומיומיים השוטפים. חשוב להדגיש, כאמור, שהמסגרת האימונית נבנית באופן המותאם אופטימלית לצרכיו ואורח חייו  של המתאמן, והיא כוללת ליווי ותמיכה לכל אורך הדרך.

להצליח בחיים בעזרת טיפול בהפרעת קשב וריכוז

רובנו משייכים את הנושא של הפרעת קשב וריכוז בעיקר לילדים ורואים אותו כמשפיע על הלימודים וההתמודדות בבית הספר בעיקר, ומשפיע במידה פחותה על לימודים גבוהים. נראה כי בחייו של אדם בוגר העובד במקום עבודה הנושא כבר אינו משפיע. זוהי טעות! טיפול בהפרעת קשב וריכוז משפיעה על אדם מהיותו ילד ועד אחרית ימיו. היא משפיעה לא רק על לימודים בביה”ס אלא גם על ניהול שגרת היום יום, וכמובן שיש לה השפעה גדולה על תפקוד והתקדמות במקום עבודה, בזוגיות, במערכות יחסים ועוד.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז- עדיף מאוחר מאשר בכלל לא

היום ישנה מודעות רבה ומשמעותית לנושא של הפרעות קשב וריכוז, עם או ללא היפראקטיביות. לכן, ישנם לא מעט אנשים שהאסימון נופל להם פתאום באמצע החיים. פעמים רבות אלה אנשים שבתור ילדים נחשבו עצלנים או בעייתיים, כאלה שמרגישים שקשה להם להתארגן ולעבוד בצורה שיטתית אך אף פעם לא ידעו להצביע על הנקודה ולא ידעו שאוסף ההפרעות הקטנות האלה נמצאות תחת המטריה של הפרעות קשב וריכוז. היום, ישנם אימונים אישיים ועסקיים שמאפשרים לאדם עם הפרעת קשב וריכוז לקבל כלים לניהול עצמי וללמוד איך להתמודד עם האתגרים שמונעים ממנו להפוך מבינוני או בסדר למצוין בעשייה שלו.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז גם למנהלים

אם אתם תוהים איך אדם בעל הפרעת קשב וריכוז יכול להפוך למנהל אז הדבר אפשרי בזכות כישורים רבים אחרים כמו יוזמה, יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה, שבמיוחד היום אלה תכונות חיוניות מאוד למנהלים. מנהלים עם הפרעת קשב וריכוז יוציאו מעצמם יותר אם יתמודדו טוב יותר עם ההפרעה. טיפול בהפרעת קשב וריכוז למנהלים כולל מתן כלים אותם ניתן ליישם בקלות כאשר צץ אחד התסמינים של ההפרעה (קושי בניהול סדר יום, קביעת לוח זמנים ועוד), אימון ליצירת חזון, מטרות ארוכות וקצרות טווח, אימון לשילוב בין קריירה לחיי משפחה, שילוב הדורש תמרון רב עוד יותר ועוד.

שוש מעוז אריה היא מנטורית המעבירה אימונים אישיים ועסקיים, בין השאר גם לבעלי הפרעת קשב וריכוז מדרגות שונות ובגילאים שונים ועושה זאת הן מתוך ניסיון מקצועי רב שנים והן מתוך ניסיון אישי כאמא.

לפרטים נוספים
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

טיפים ומאמרים נוספים בנושא קשב וריכוז

Wishlist Member WooCommerce Plus - Sell Your Membership Products With WooCommerce The Right Way .
אימון אישי קשב וריכוז - שוש מעוז אריה
מרגיש מאותגר?
אף פעם לא מאוחר!
אני יכולה לעזור...