אייקון סגירת טופס
אייקון צור קשר צור קשר
רוצים שאחזור אליכם?
השאירו פנייתכם כאן
רוצים שאחזור אליכם?

השאירו פרטיכם כאן!

קלפים טיפוליים


קלפים טיפוליים | שוש מעוז אריה

 

לרכישת הקלפים >>

 

לכולנו סט ערכים אישיים שאספנו וליקטנו לכדי מצפן פנימי, המוביל אותנו בדרכינו השונות בחיים. מצפן פנימי זה מעניק לנו ביטחון ואמונה פנימית בעצמנו.

סולם הערכים שלנו – הוא זה שמיצג את שאיפותינו, ומסייע לנו בקביעת מטרותינו בחיים האישיים ומוביל אותנו להשגתן. הערכים האישיים שלנו מייצגים את המהות הייחודית והאישית שלנו, הדרך העיקרית והמספקת ביותר שבה אנחנו מבטאים את עצמנו ומתייחסים לדברים. הערכים שלנו משמשים לנו מצפן המצביע על משמעות הנאמנות לעצמנו.

ערכים ארגוניים מתארים עקרונות פעולה והתנהגות רצויה בתוך הארגון, משמשים מצפן מסייע בתהליך קבלת החלטות, תורמים לעבודת צוות אפקטיבית ומסייעים במיתוג ומיצוב הארגון כלפי חוץ.

 

קלפים טיפוליים: למה חשוב לדעת מהם הערכים האישיים שלכם?

כשאדם יודע מהם הערכים שלו, מה חשוב לו בחיים ומה מכוון את התנהגותו, למעשה מנהל את החיים שלו ולא מתנהל על פיהם. כאשר אדם מתנהג וחי במתאם בהתאם לערכים שלו, הוא חי בעצמה, מימוש פוטנציאל והגשמה. לעומת זאת, כאשר אדם חי בניגוד לערכים שלו הוא סובל, אינו מממש ומגשים את עצמו.

מדוע פיתחתי את משחקי הערכים? ומהי חשיבות העבודה עם קלפים טיפוליים?

ניתן לזהות ערכים בדרכים שונות ומגוונות. בחירת ערכים מתוך רשימה, יעילה בעיני רק לעיתים רחוקות: הרשימה מספקת הזדמנות ללקוחות לבחור את הערכים המקובלים או המוערכים ביותר על ידי החברה בה הם חיים, במקום לשמש מנגנון שעוזר להם לגלות מי הם באמת. בחירת ערכים מתוך רשימה גורמת ללקוח לעיתים לומר את “הדבר הנכון”.
עבודה על ערכים באמצעות משחק הקלפים הטיפוליים מאפשרת עצירה, התבוננות, בחירה של ערך מול ערך עד שמגיעים לערכים החשובים ביותר לאדם.

פיתחתי 2 ערכות קלפים טיפוליים:

  1. “על מה ולמה – קלפים מנסחים ערכים” – גרסא למבוגרים
  2. “על מה ולמה – ילדים מנסחים ערכים” – גרסא לילדים, הורים ומשפחות

ערכות הקלפים מתאימות:

  • למיון מועמדים בתהליכי גיוס
  • להדרכה פנים ארגונית
  • לגיבוש צוותי עבודה
  • לשיפור מיומנויות תקשורת, מכירות, שרות ועוד
  • כמתנה לעובדים באירועים שונים

קלפים טיפוליים- מסע של חקר מעמיק ומעצים בתוך נבכי הנפש ודפוסי החשיבה

קלפים טיפוליים | שוש מעוז אריהבשנים האחרונות פותחו על ידי אנשי מקצוע מגוון ערכות של קלפים טיפוליים שנועדו לתהליכי הדרכה והוראה, מודעות וצמיחה. קלפי הטיפול מהווים כלי יצירתי ועשיר, שמזמין את משתתפי הקבוצה אל מסע של חקירה מעמיקה בתוך עולמם הפנימי. מדובר במסע מטלטל ומעצים בעולם של רגשות, נבכי הנפש ודפוסי החשיבה, כשבמהלכו נוצרות תובנות שמובילות לעבודת מודעות ושינוי דרך.

הקלפים הטיפוליים הנם כלי זמין, חווייתי ומעורר עניין, שמתאפיינים בעולמות תוכן רבים, וניתן לעשות בקלפים הללו שימוש בכל מרחב זמן ומקום, תוך כדי התאמתם לגילאים שונים, לפיכך נהוג להסתייע בהם במגוון סוגים של מפגשים קבוצתיים ופרטניים, כמו בחינוך, הוראה, הדרכה, ייעוץ, תהליכי אימון והנחיית קבוצות.

"על מה ולמה - קלפים מנסחים ערכים"

אחת מאותן ערכות של קלפים טיפוליים "על מה ולמה - קלפים מנסחים ערכים". מדובר בפיתוח חדשני ומעשי, המשמש כלי עבודה ומעשיר את ארגז הכלים של אנשי המקצוע כדוגמת פסיכולוגים, מטפלים, יועצים, מנחים ומאמנים.

ערכת הקלפים מורכבת מ- 160 קלפים שמכילים רשימה ארוכה גדולה של ערכים שונים, וככל שישנה התקדמות המשחק, צצים הערכים החשובים ביותר מעל לפני השטח ומזמנים לשחקנים מפגש אמתי עם עצמם ומהותם האישית והייחודית.

המשחק מהווה את המרחב שמזמן התנסות חווייתית ודרכו מתקיים שיח גלוי ופתוח, המאפשר למשתתפים להתעמת עם עצמם, לזהות ולחדד את הערכים החשובים להם באמת והדרך שבה הם אכן באים או יכולים לבוא לביטוי בחייהם.

לגלות את המנועים הפנימיים הטמונים בכל אחד מאיתנו

קלפים טיפוליים אלו מעניקים לכל אחד מאיתנו את היכולת לזהות את הערכים החשובים לנו באמת, מה שמאפשר לנו ליצור מצפן ברור ובהיר בנוגע לכיוונים שלנו בחיים, שבאמצעותו אנו יכולים לקבל החלטות ממקום שהוא אותנטי ואמיתי.

הקלפים האימוניים הללו מעניקים לנו כלים לבחון האם אנו באמת חיים על פי הערכים החשובים לנו באמת ומהו גודלו של הפער שבין המציאות שבה אנו חיים לבין מטרותינו, שאיפותינו ומאוויינו האמיתיים.

הקלפים האימוניים מהווים כלי עוצמתי, שלא בלבד שהוא מסייע לנו לפתח את המודעות בכל הנוגע לערכים האמתיים בחיינו, אלא מאפשר לנו לגלות את המנועים הפנימיים הטמונים בכל אחד מאיתנו, שאם נטיב לעשות בהם שימוש, נוכל לצמצם את הפערים שבין המצוי לרצוי בחיינו ולחיות בהרמוניה מלאה מתוך תחושה של שלמות עצמית, מימוש עצמי והגשמה.

משובים על המשחק: 

מה אומרת “סופר נני” על המשחק :

“אחרי קריאה מדוקדקת של העלון המצורף למשחק ואחרי התנסות של משחק עם נכדיי, אני שמחה להמליץ על “על מה ולמה” ילדים מנסחים ערכים.
המשחק מתאים לגילאי ילדים מגוונים, הוא גורם לשיתוף פעולה והיכרות מעניינת בין ההורים והילדים והוא מאד רלבנטי לתקופה פוסט מודרנית זו, בה דיון על ערכים לא תמיד מתקיים או מוערך. משחק מומלץ.
אני חוזרת שוב על הערכתי הרבה על יצירת משחק כל כך נכון, נבון וחשוב.
בהצלחה,

מיכל דליות


מצאתי בקלפים “על מה ולמה” דרך פשוטה להגיע לערכים המובילים דרך הגדרה חוזרת של עדיפויות.
בדרך ניתן לעשות בירור מעמיק של משמעות הערכים, נוכחותם בחיים והאתגר בלחיות ערכים. ממליצה בחום.
שלך,

אנאבלה שקד – מנהלת בי”ס למאמנים של מכון אדלר


שוש מעוז אריה, תרמה רבות למשתתפי הסדנאות במכון נורד. היא הנחתה בהצלחה רבה מס’ סדנאות העוסקות באימון אישי ובאימון קבוצתי בעזרת קלפי אימון מעשה-ידיה בשם: “על מה ולמה – “קלפים מנסחים ערכים” ו”ילדים מנסחים ערכים”. מתגובות המשתתפים אפשר להסיק שהם נהנו מאוד גם מהקלפים עצמם וגם מהנחייתה המקצועית, המעמיקה והחמה של שוש. אנו מצפים להמשך שיתוף הפעולה עם שוש בהנחיית קבוצות במכון נורד.                                                    

ד”ר עפרה אילון – מנהלת, מכון נורד


למשובים נוספים על המשחק
ההבדלים בין 2 ערכות הקלפים

"אתה יכול לגלות טוב יותר את אופיו של אדם במשך שעה אחת של משחק, מאשר במשך שנה שלמה של שיחה... צריך לחיות את החיים כמשחק" 

- אפלטון

X